Przejdź do treści

Higiena i gojenie tatuażu.

Zalecany proces gojenia Twojej nowej dziarki.

Początek pielęgnacji – folia.

a. Jeżeli tatuaż został zabezpieczony opatrunkiem paroprzepuszczalnym, tzw. second skin, druga skóra, taki opatrunek można nosić przez 24 godziny zgodnie z zaleceniami producenta. Przez okres, w którym masz na sobie wyżej wymieniony typ folii nie musisz niczym smarować tatuażu ani go przemywać.

Jeżeli po 24 godzinach opatrunek trzyma się dobrze i nie wycieka spod niego żaden płyn oraz nie ma odparzenia od folii to można na własną odpowiedzialność nosić ten opatrunek przez kolejne 2-3 dni lub założyć nowy opatrunek typu second-skin we własnym zakresie.

Jeżeli opatrunek przecieka, nie noś go dłużej niż 24 godziny, nieszczelności dają możliwość przedostania się do rany bakterii i zanieczyszczeń, które przy dłuższym kontakcie ze świeżym tatuażem mogą wywołać niepożądane powikłania.

Opatrunek tego typu utrzymuje tatuaż nawilżony dzięki osoczu i płynie tkankowym, które wypływają z nakłutej skóry zapewniając idealne środowisko do gojenia naszej rany, jednocześnie chroniąc go przed czynnikami zewnętrznymi.

b. Jeżeli tatuaż został zabezpieczony folią spożywczą staraj się nie trzymać jednej folii dłużej niż 3 godziny. Folia spożywcza niestety nie oddycha co może powodować odparzenia, jeżeli będziemy ją zbyt długo nosić bez zmiany na świeżą. Folię spożywczą staraj się nosić przez pierwsze 24 godziny.

Jeżeli jesteś w czystym otoczeniu możesz zdjąć folię i ograniczyć się tylko do noszenia jej podczas pierwszej nocy. Tatuaż przez pierwsze 24 godziny jest bardzo lepki, niezabezpieczenie tatuażu na czas snu może spowodować przyklejenie się pościeli lub ubrania i rano zerwać skórę przyklejoną do tkaniny, co może powodować duże podrażnienie.

Za każdym razem gdy zmieniasz folię przemyj tatuaż wodą z delikatnym mydłem, wysusz jednorazowym ręcznikiem lub chusteczką i nałóż maść/krem przeznaczony do pielęgnacji tatuażu.

Po zdjęciu opatrunku należy tatuaż przemyć czystą wodą z delikatnym mydłem, wysuszyć jednorazowym ręcznikiem lub chusteczką i nałożyć maść/krem przeznaczony do pielęgnacji tatuażu. Należy stosować jedynie maści przeznaczone do gojenia tatuażu. Maści takie jak Alantan zgodnie z zaleceniami producenta nie należy stosować na rany sączące się.

Świeży tatuaż należy smarować około 3-4 razy dziennie. Najlepiej każde smarowanie poprzedzić umyciem tatuażu i dokładnym jego wysuszeniem. Nie należy stosować zbyt dużej ilości maści/kremów, gdyż może to negatywnie wpłynąć na tatuaż, stosujemy niewielkie ilości i delikatnie wmasowujemy je w ciało aby nawilzyć skórę. Stosować minimum 14 dni.

W przypadkach narażenia tatuażu na niekorzystne warunki w trakcie pierwszych dni można owijać tatuaż folią spożywczą. Należy jednak pamiętać że tatuaż pod folią goi się dłużej i może powodować odparzenia skóry.

O czym jeszcze należy pamiętać:

a. W trakcie gojenia, najczęściej między 4 a 10 dniem będzie się łuszczyć naskórek, nie należy go zrywać na siłę oraz nie drapać skóry, może to spowodować powstanie ubytków w tatuażu! Tatuaż w tym okresie może wyglądać niekorzystnie, jakby odpadał – naskórek, który będzie się łuszczył, będzie mieć intensywny kolor i może brudzić ubrania.

b. Skóra po tatuażu może być opuchnięta i zaczerwieniona nawet do kilkunastu dni od zabiegu. Najczęściej powyższe objawy mijają po dniu lub dwóch.

c. Ograniczyć spożycie alkoholu, gdyż alkohol spowalnia procesy gojenia, co może wydłużyć czas, w którym skóra jest narażona na zakażenia oraz mieć negatywny wpływ na wygląd tatuażu.

d. Należy unikać wysiłku fizycznego przez co najmniej tydzień, zalecane 2 tygodnie. W przypadku ekspozycji tatuażu na pot, natychmiast umyć tatuaż!

e. Po 2 tygodniach możemy odstawić specjalistyczne maści/kremy i przejść na zwykłe balsamy nawilżające, które złagodzą swędzenie. (Swędzenie może utrzymać się do kilku tygodni)

f. Przez 15-20 dni unikamy długich kąpieli, a przez miesiąc ekspozycji tatuażu na słońce.

g. Nie nadwyrężać i nie narażać skóry na rozciąganie w miejscu wykonania tatuażu gdyż może to prowadzić do przemieszczenia pigmentu w skórze.

h. Po wygojeniu tatuażu należy stosować filtry/blokery na tatuaż gdy są one narażone na kontakt z ostrym słońcem. (Filtr najlepiej SPF 50+0). Nie stosowanie filtrów prowadzi do znaczącego blaknięcia kolorów.

Jeśli jesteś zadowolony z naszych usług,
będziemy wdzięczni za
podzielenie się swoją opinią
w serwisach Google
.

Masz pytanie? Czekamy z odpowiedzią.